אימון בחדר כושר

מטרתו של חדר כושר הינה שיפור המרכיבים השונים של הכושר הגופני כגון סיבולת לב ריאה, גמישות וכוח. בחדרי הכושר מתקנים שונים בהם ניתן למקד את הפעילות לשיפור אלמנט כושר מסויים: מסילות כושר, אופניים נייחים, אליפטיקלים, ספסלי משקולות, מתקני מתח ועוד. 

 

 

הליכה / ריצה:
פעילות של הליכה, בקצב נמרץ, נחשבת כפעילות גופנית בריאה ומהנה לכל גיל. הליכה מהווה יתרון בריאותי לא רק בזכות שהיא אינה דורשת מאמץ מיותר, אלא גם בזכות היותה בעלת אפקט נמוך בגרימת זעזועים על העצמות ומפרקים (שלא כמו בריצה – הזעזועים המתקבלים בזמן דריכת כף הרגל על הקרקע הם הרבה יותר גדולים). לעומת זאת, בעבור אותו זמן אימון, ריצה מאפשרת לנו לבזבז הרבה יותר קלוריות ולשפר טוב יותר את רמת הכושר הגופני.

חדר כושר בחיפה

בחירת נעל ספורט טובה, עבור פעילויות של ריצה או הליכה, היא תנאי הכרחי לשמירה על בריאות כף הרגל ושלד העצמות. נעל כזו צריכה להיות נוחה לתנועה עם סוליה גמישה המאפשרת בלימת זעזועים בצורה מרבית.

לא רק הנעל תקבע את בריאות כף הרגל אם כי גם המשטח עליו אנו נעים. יש להעדיף אימון על משטח רך יחסית (דרך לא סלולה, שביל כורכר וכדומה) על מנת להקטין יצירת זעזועים עד כמה שאפשר. ריצה ממושכת על כביש אספלט גורמת להופעת זעזועים גדולים, ולכן אינה מומלצת באימון יום יומי. יחד עם זאת, ריצה המתקיימת כל הזמן על חול ים טובעני גם היא אינה פיתרון אידיאלי עקב היותה יוצרת עומס מכני שעלול לפגוע במפרק הקרסול. פעילות על כל אחת מדרגות המשטח הקיצוניות הללו אינה מומלצת לטווח הארוך.
מועדוני כושר מתקדמים בעולם (כמו אצלנו ברשת Life & Fitness, אשר איכות המכשירים היא ללא פשרות) פתרו את בעיית המשטח ע"י יצירת מסילות נעות (הליכונים) המאפשרות להקטין את בלימת הזעזועים בצורה טובה מאוד. אם נוסיף לזה את מיזוג האוויר הנעים הקיים בחדרי הכושר ואת המוסיקה הנשמעת באווירת המועדון – הרי לנו אימון גופני מושלם.
הערה: יש להקפיד שבזמן הליכה או ריצה על מסילה נעה בחדר הכושר עלינו לנוע בתנועת ידיים חופשית ולא לאחוז במכשיר בזמן התנועה.

סייקלינג (רכיבה בסטודיו):
סייקלינג (או בשמו המוכר יותר: ספינינג) הינו פעילות של רכיבת אופניים בסטודיו סגור, באווירת מוסיקה קצבית ובליווי מדריך מוסמך המנחה את השיעור. אחד היתרונות הגדולים בספינינג הוא למרות העובדה שהאימון מתקיים בקבוצה, עדיין ניתן לווסת את העומס והמהירות באופן אישי, כאשר כל זאת ללא תנועה מהמקום. מצב זה מאפשר לכל מתאמן לעבוד בדרגת כושר גופני המתאימה לו.
אימון ספינינג טיפוסי, האורך כ-50 דקות, מביא לשריפה קלורית של כ- 500 עד 600 קלוריות באימון. יחד עם זאת, ניתן להגיע לשריפה קלורית גבוהה יותר – תלוי בעוצמת האימון, במשקל המתאמן ועוד. מסיבה זו מתאים הספינינג לאימון של ירידה באחוזי השומן ולשיפור כושר גופני בצורה טובה.
יש להקפיד להצטייד בנעליים נוחות, אך לא גדולות במיוחד, כדי שיתאפשר להכניס אותן אל תוך רצועת הפדל.
כמו כן, יש להצטייד בבקבוק מים עקב העובדה שחום הגוף עולה במהירה, ועל כן יש להחזיר נוזלים הנאבדים במהלך השיעור.
בשלב ההתחלתי אין לבצע יותר משני אימוני ספינינג בשבוע, ובהמשך על מנת להתקדם – יש להיוועץ עם מאמן מוסמך.

פעילות אירובית על מכשירים בחדר כושר:
מלבד מסילה נעה (הליכון) קיימים היום בחדרי כושר מגוון רחב של מכשירים נוספים המאפשרים לבצע פעילות גופנית אירובית לכל דבר. ביניהם ניתן למנות: מכשיר סטפר, אופניים נייחים, קרוס-טריינר ועוד..
פעילות על מכשירים אלו מאפשרת לנו להגדיל את מגוון הפעילויות (עיקרון חשוב בהתמדה ובשמירה על תוכנית כושר לטווח ארוך) וכמו כן, לאמן את השרירים בזוויות שונות ומשונות.
בשימוש מכשירים אלו, יש להקפיד על פעילות בדופק קבוע ובזמן ממוצע של כשעה (סך הזמן בכל המכשירים יחד), מעבר לזמן זה יש להיוועץ עם מאמן מוסמך.
הנחיה לגבי מתאמנים מתחילים: במידה וזמן של שעת פעילות קשה עבורם – יש להתחיל בפעילות של 20-30 דקות סה"כ, ולהעלות את הזמן בהדרגה משבוע לשבוע בתוכנית האימונים.

חדר כושר
בחיפה
חדר כושר
בנהריה
חדר כושר
ברמת ישי
חדר כושר
במעלות
חדר כושר
בעפולה

 

ראה גם

עקרונות העומס באימון בחדר כושר

אימונים לשיפור הכושר האירובי